Cyklus exkluzivních koncertů na zámku Štiřín
Společnost Regio Štiřín

IGOR ARDAŠEV a RENATA ARDAŠEVOVÁ (klavír)

Datum: 17. 5. 2020
Čas: 17:00 – 18:00
Místo: Zámek Štiřín - Salmův sál

Igor Ardašev (klavír)

Renata Ardašeovová (klavír)

Dvořák - Brahms...

Ardasev2

Igor Ardašev reprezentuje už dlouho české pianistické umění na mezinárodím fóru. Jeho talent byl formován zprvu otcem, později na konzervatoři i na JAMU Inessou Janíčkovou, v mistrovských kurzech Paulem Badurou-Skodou v Rakousku a Rudolfem Serkinem v USA. Kromě úspěchů v dětských soutěžích se Ardašev v osmdesátých a devadesátých letech minulého století stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize) a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži.

Roku 1990 obdržel 1.cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách. Interpretační úroveń dovoluje virtuózně disponovanému a filozoficky orientovanému pianistovi pořádat samostatné reitály, hrát čtyřručně i na dva klavíry s manželkou Renatou a spolupracovat s komorními soubory a vynikajicími světovými orchestry a dirigenty (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Londýn).

Je zván na renomované evropské hudební festivaly (Schleswig-Holstein,Jodoigne v Belgii,Hannover,Neapol,Pražské jaro apod.).Z jeho nahrávek připomínáme Čajkovského koncert b moll, Janáčkovu Žárlivost s Rudolfem Firkušným, Dvořákovy Slovanské tance a klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti s manželkou Renatou, kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského a Beethovenovy.

 

Přerovská rodačka Renata Ardašovová absolvovala konzervatorní studia v Ostravě u Marty Toaderové. Souběžně studovala i kompozici u Milana Báchorka. Na brněnské JAMU pokračovala u své předchozí  pedagožky a později ve třídě vyhledávané prof. Inessy Janíčkové. Svůj mimořádný talent pak rozvíjela dále na  mezinárodních interpretačních kurzech u takových osobností jakými jsou  Rudolf  Kehrer, Vera Gornostaeva  nebo Lev  Naumov.
Nepopiratelné úspěchy zaznamenala Renata Ardaševová i v řadě mezinárodních soutěží. Je vítězkou soutěží Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Bedřicha Smetany v Hradci Králové, Chopinovské soutěže v Mariánských Lázních a v r.1992 získala cenu The Gordon Trust Prize na skotské mezinárodní soutěži v Glasgowě.  Úspěšná byla i ve skladatelské soutěži Generace, jejíž vítězkou se stala v r. 1987.
Pianistka, o jejíž úhozové technice a herní kultivovanosti píše kritika v superlativech, zahájila bohatou koncertní činnost již na konci studií. Uplatňovala se jako sólistka i komorní hráčka. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními solisty, mezi které patří Michaela Fukačová, Bohuslav Matoušek, Pavel Wallinger, Carmine Lauri, Lars Anders Tomter, Jana Walingerová, Jozef Podhoranský, Tomáš Kořínek a další solisté a komorní soubory. Solově vystupovala s významnými domácími orchestry, mimo jiné pod vedením Františka Jílka, Petra Altrichtera, Leoše Svárovského, Jakuba Kleckera a Tomáše Hanuse. Známým se stalo především Duo Ardašev, v němž se spolu s Igorem Ardaševem uplatňovala jak v čtyřruční hře, tak ve hře na dva klavíry. Jejich výkony je přivedly na četná evropská koncertní pódia od Španělska po Řecko a pohotově je zachytila firma Supraphon, pro níž  natočili Dvořákovy Slovanské tance, Legendy a cyklus  Ze Šumavy, Smetanovu Mou vlast a v live nahrávce společně s Komorní filharmonií Pardubice Koncert pro dva klavíry J. L. Dusíka. Dlouholetá je rovněž spolupráce s vynikající houslistkou Ivanou Tomáškovou. Také jejich umění je vedlo na četná koncertní turné a je  zaznamenáno  narozhlasových i gramofonových nahrávkách  (Smetana, Dvořák, Suk, Martinů ad.).
Renata Ardaševová je vítanou sólistkou mnoha koncertních řad a festivalů doma i v zahraničí.  Účastnila se pravidelně mezinárodního projektu České sny, mezinárodních festivalů Concentus Moraviae, Janáčkův Máj,  Ohridske Leto v Makedonii, a dalších,společně s orchestrem  National des Pays de la  Loire podnikla turné po Francii, letos vystoupí na festivalu Pražské Jaro. Její umění znají také posluchači v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Bulharsku, Velké Británii, Holandsku, Dánsku, Lotyšsku, Turecku a v dalších zemích. Pedagogicky působí rovněž na Jamu v Brně.
Současně se sólistickou kariérou je neodmyslitelnou součástí jejího uměleckého života právě komorní hra, kde je  vyhledávaná partnerkou pro svou bohatou muzikálnost, hráčskou pohotovost, technickou suverenitu a mimořádnou citlivost.

 

Mistr Josef Suk

Novinky e-mailem

Vyhledávání